Wacław Grudziński - człowiek wielu talentów

331003805 937506627611440 317817428978837386 nW sobotnie popołudnie, 11 lutego 2023 roku w Białobrzeskim Centrum Kultury „Białe Brzegi” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej twórczości Wacława Grudzińskiego (08.07.1908 r. - 26.01.1996 r.) - cenionego i zasłużonego Białobrzeżanina. Wystawa została przygotowana przez Panią Agnieszkę Matysiak oraz Pana Stanisława Kubicę.

Licznie przybyłych gości powitał Adam Bolek - Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi oraz Mateusz Rzeźnicki – Dyrektor BCK BIAŁE BRZEGI, którzy pokrótce przedstawili swoje odczucia względem wystawy oraz podziękowali autorom za jej przygotowanie. Następnie druh Tomasz Ogorzałek z Orkiestra OSP Białobrzegi wykonał hejnał Białobrzegów, który stanowił nie tylko podkreślenie wyjątkowości tej wystawy, ale oddanie hołdu człowiekowi dla którego orkiestra dęta w której grał 73 lata miała wielkie znaczenie.

Wkrótce potem głos zabrali główni organizatorzy wydarzenia wprowadzając nas w historię twórczości Pana Wacława, jej symbolikę i obrazując talent twórcy w wielu dziedzinach. Pan Wacław Grudziński tworzył artystycznie przez całe życie. Trzeba podkreślić, że z zawodu był doskonałym rzemieślnikiem – blacharzem. W całym kraju wykonał pokrycia dachowe na blisko osiemdziesięciu kościołach. Kilkaset płócien, które namalował zalicza go do najbardziej twórczych artystów amatorów Ziemi Białobrzeskiej. Ukończone obrazy, które zdejmował ze swych sztalug były często formą prezentu dla bliskich i znajomych. Nie obca była mu również metaloplastyka.

Wszystko to czego się podejmował, wykonywane było z wielką konsekwencją i oddaniem dla sprawy. To wszystko sprawia, że Pan Wacław Grudziński był nie tylko wspaniałym artystą, ale przede wszystkim wielkim człowiekiem.

Po części oficjalnej przyszedł czas na oglądanie wystawy. Każdy mógł dokładnie przyjrzeć się wystawionym pracom i porozmawiać nie tylko z organizatorami, ale również najbliższą rodziną Pana Wacława. Na przybyłych gości czekał również słodki poczęstunek. To wszystko sprawiło, że wydarzenie odbyło się w ciepłej, wręcz rodzinnej atmosferze.

Serdecznie zapraszamy wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy i powiatu, jak i również całą lokalną społeczność, do odwiedzenia przygotowanej wystawy i poobcowania z dziełami naszego lokalnego Artysty.

 

Fotorelacja: https://www.facebook.com/bckbialebrzegi

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze
muw swm mck dzu