Wyjątkowy dzień wspomnień o Jeremim Przyborze w Białobrzegach

412645811 697412915827755 8266717657019923808 nNiedzielne spotkanie z twórczością Pana Jeremiego rozpoczęliśmy od niezwykłego, ciepłego spotkania z Panią Marią Wilczek-Krupa autorką biografii Starszego Pana B zatytułowanej „Żuan Don”, które poprowadził Sławomir Ziemnicki.

Autorka zafascynowana „życiem i jego przejawami”, jak mawiał Żuan Don, wytrwale (przez blisko pięć lat!) i nie licząc czasu, dokumentowała świat Starszego Pana B. Czytała, badała, rozmawiała, podawała w wątpliwość. I ujawniła: prawdziwą historię Jeremiego Przybory, przesyconą miłością, poezją i atmosferą dwudziestowiecznej Warszawy. Wielowymiarową i trudną. Owianą tajemnicami i zawierającą szczegóły, o których nie wiedział on sam.

 

Autorka podkreślała, że świat Jeremiego Przybory, który starała się ukazać w książce, utkany jest ze wspomnień. Te zaś to efekt wielu godzin spotkań z różnymi osobami: „Jest dużo rozmów z rodziną – są przecież syn, córka, pasierbice, wnuki i prawnuki. Wszystkie te osoby udało mi się odnaleźć i z nimi porozmawiać. Są też współpracownicy, przyjaciele i jest oczywiście Magda Umer. Barbara Krafftówna odsłoniła mi kulisy współpracy z Jeremim Przyborą, w tym oczywiście przy Kabarecie Starszych Panów. Są Zofia Kucówna, Grzegorz Turnau, Krzysztof Materna, Janusz Józefowicz i wielu innych – potrafili oni opowiedzieć o pracy Przybory od kuchni”.

W rozmowie prowadzonej przez Pana Sławomira nie zabrakło wiele ciekawych wątków dotyczących kontaktów Pana Jeremiego z mieszkańcami ziemi białobrzeskiej, którą tak bardzo uwielbiał.

Podsumowaniem spotkania był wyśmienity koncert pt. „Piosenka jest dobra na wszystko” w wykonaniu Julita Kożuszek oraz Doroty Wasilewskiej wraz z instrumentalistami: Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Adam Lewandowski (perkusja).

Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć i rozpoznać głosy ulubionych bohaterów Kabaretu, komentujące oraz wplatające się w piosenki. Prócz dużej dawki humoru nie zabrakło także miejsca na wzruszenie i lirykę. Artyści zgromadzoną widownię całkowicie oderwali od codzienności i zaprowadzili do innego świata. Pięknego świata muzyki i perfekcyjnego słowa.

Fotorelacja: https://www.facebook.com/bckbialebrzegi

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze
muw swm mck dzu